Víno nás spája!

Aktuality

Hrozno

Obhospodarujeme 33 hektárov vlastných vinohradov.

Najčerstvejšia Surovina

Starostilivo vyberané a krátko prepravované.

Kontrolované dozrievanie

Vo vlastných pivniciach so stabilnou teplotou

EKOLOGICKÉ ZMÝŠĽANIE

Inovatívne prístupy šetrné k prírode.

Náš príbeh

Myšlienka spoločného projektu vybudovať vinárstvo s vlastnými vinohradmi na Slovensku vznikla pri poháriku dobrého vína s priateľmi. Vinárska rodina z Moravy a rodák z Nitry spolu začali hľadať vhodnú lokalitu pre jedinečný spoločný projekt.

Oslovili nás Vráble a ich okolie, ktorých vinice a vynikajúce víno boli známe už od pradávnych čias. V tridsiatych rokoch minulého storočia tu bola na viničnej hore časti Predium vinica rodiny pána Shicka, významného vrábeľského podnikateľa. Zamilovali sme sa do tohto malebného južného svahu a rozhodli sme sa nadviazať na slávnu vrábeľskú vinohradnícku tradíciu.

Veríme, že milovníci slovenského vína si nájdu cestu k nám a prídu ochutnať vrábeľské víno spolu s dobrým jedlom, odpočinúť si  v priestoroch nášho vinárstva v oáze pokoja, poprechádzať sa vo vinici. Priamo v našom vinárstve plánujeme organizovať degustácie a spoločenské a kultúrne podujatia.

Snažíme sa prispieť k návratu slávy vrábeľských vín a vinohradníctva na mieste, ktoré mu historicky prináleží.

Videá

Zakladatelia

Ing. Karol Pruša a synovia, vinár z Moravy, ktorý sa vinárstvu venuje od roku 1972.

Mgr.Milan Solár z Nitry s viac ako 20 ročnými skúsenosťami z pôsobenia vo vinárskom odvetví.

Vinárstvo a vinice

Vinice

Obhospodarujeme spolu 33 hektárov vlastných vinohradov. Na nich sme vysadili tie najkvalitnejšie štepy, ktoré sme dali pripraviť podľa našich požiadaviek v renomovanej škôlke. Berieme ohľad na prírodu okolo nás, priateľský prístup k životnému prostrediu je na prvom mieste. Sme zapojení do integrovanej a ekologickej produkcie v projekte Programu rozvoja vidieka SR.

10 ha vinohrad vo Vrábľoch hon Predium

Na hore Predium sme vysadili v roku 2019 rozľahlú 10 hektárovú vinicu. Tento južne orientovaný vinohrad je vysadený Tramínom červeným, Veltlínskym zeleným, Rizlingom vlašským, Rizlingom Rýnskym, Rulandským bielym, Pálavou, Semillonom, Cabernetom Sauvignonom, Frankovkou modrou a Dunajom.

23 ha vinica Kováčová pri obci Tehla

Už v roku 2016  sme začali s obnovou vinice pri obci Tehla. Pôvodná vinica zo sedemdesiatych rokov bola odsúdená na likvidáciu a zachránili sme ju v poslednej chvíli. Na južne orientovanej vinici pestujeme Rulandské šedé, Pálavu, Tramín, Sauvignon, Irsai Oliver, Devín, Muškát moravský, Müller Thurgau, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Frankovku modrú, Alibernet a Rulandské modré.

Spolupráca s miestnymi vinohradníkmi.

Nadviazali sme úzku spoluprácu s vinohradníkmi z Vrábeľského vinohradníckeho rajónu, s ktorými si navzájom pomáhame.

Vinárstvo

V roku 2015 sme začali s prípravami a postupne začali s budovaním vinárstva. Pri stavbe sme využili inovatívne spôsoby a postupy. Stavbu navrhol a autorsky dozoroval Ing. Radovan Rusnák, ktorý je sám vinárom a presne vedel zhmotniť našu víziu.

Moderné vinárstvo, v ktorom sa s citom spájajú moderné prvky s tradičnými, je obklopené vinicami. Odlievané pohľadové betónové monolity použité na celej stavbe dopĺňajú klenby zo starých tehál.

Ekológia a my

Naša vízia udržateľného rozvoja vo vinárstve sa zhmotňuje vo všetkých fázach výroby vína.

Vo viniciach nepoužívame žiadne herbicídy na likvidáciu buriny, okopávame mechanicky. Medziradia viníc sú vysiate bylinami a kvitnúcimi rastlinami, čím prispievame k rôznorodosti krajiny a životu hmyzu v nej, ako aj zadržiavaniu vody v krajine. Vo viniciach poletujú včely miestnych včelárov. V areáli vinárstva sme umiestnili hotely pre hmyz a domčeky pre včely samotárky.

Pri výrobe kladieme dôraz na inovatívne prístupy šetrné k prírode a životnému prostediu.

Vinárstvo je projektované na gravitačné spracovanie hrozna. Nepoužívame žiadne čerpadlá, ktoré by rozbili rmut už na začiatku. Nakoľko sú naše vinice v úplnej blízkosti vinárstva, doba transportu je minimálna, surovina sa dostane na spracovanie čerstvá a zachová si všetky charakteristické potrebné vlastnosti pre výrobu kvalitného vína (aromatiku, sviežosť, odrodovosť). Snažíme sa eliminovať síru pri procese výroby. Všetky nerezové tanky sú pod presne riadenou kontrolou teploty.

Pivničné priestory na dozrievanie vína sa nachádzajú v hĺbke siedmich metrov, čo zabezpečuje stabilnú celoročnú teplotu od 12 do 15 stupňov, s minimálnymi energetickými nákladmi na chladenie.

Budova vinárstva má zelenú strechu, vysadenú rôznymi rastlinami. Preto sa neprehrieva, drží stabilnú teplotu v budove. Strecha zadržiava dažďovú vodu, ktorú zachytávame v jazierku a následne používame na zavlažovanie. V celej budove máme umiestnené svetlíky, maximálne využívame denné svetlo a tým minimalizujeme spotrebu energie na svietenie. Používame tepelné čerpadlá na chladenie a kúrenie.

Naše vína

Naše vína pochádzajú z hrozna pestovaného výlučne
vo Vrábeľskom vinohradníckom rajóne.

Degustácia

Pripravujeme pre vás možnosti degustácie nášho vína vo výnimočných priestoroch vinárstva. Keď nechcete, aby vám ušli novinky z prípravy, sledujte nás na sociálnych sieťach.

Predajné miesta

  • Vinotéka VineVille, Topoľčany
  • Vinotéka VineVille, Jacovce
  • Vinotéka VineVille, Bošany
  • Vinotéka u Baretku „na kruháči“, Nitra
  • CHEERS KVP, Košice
  • Vinotéka Vinárstvo Predium, Vráble
  • Čajovňa u Rebeky, Vráble
  • Devils Pub, Nitra
  • Vida Loca, Nitra
  • Potraviny Cosmoonline sidlisko West, Galanta

Vinotéka

Vinotéka je otvorená od 1. mája 2021

Otváracie hodiny

pondelok 9:00 do 17:00
utorok 9:00 do 17:00
streda 9:00 do 17:00
štvrtok 9:00 do 17:00
piatok 9:00 do 17:00
sobota zatvorené
nedela zatvorené

Potrebujete poradiť?

Nechajte nám správu